Jak wybrać biurko komputerowe?

Jak wybrać biurko komputerowe?

W każdym biurze jednym z najważniejszych mebli jest biurko komputerowe. Trudno jest sobie bowiem wyobrazić wygodną i komfortową pracę przy komputerze bez odpowiedniego biurka. Dobre biuro to takie, które nie tylko zapewnia odpowiednio dużo miejsca na komputer, ale także zapewnia miejsce na wykonywanie innych czynności. Na rynku dostępne są różne modele biurek. Warto zatem wiedzieć czym się kierować przy wyborze najodpowiedniejszego modelu.

Kryteria wyboru biurka komputerowego

Zanim zacznie się porównywać różne modele biurek komputerowych, najpierw należy określić budżet jaki można przeznaczyć na zakup biurka. Ceny są bowiem bardzo zróżnicowane. Dlatego istotne jest określenie swoich potrzeb i pod tym kątem szukać konkretnego modelu. Ważne jest także, aby już na początku określić czy biuro użytkowane będzie tylko przez jedną osobę czy kilka. Biuro komputerowe musi być bowiem dostosowane do wzrostu użytkownika. Jeśli biuro użytkowane ma być przez jedną osobę, to można wybrać biurko, które idealnie dopasowane będzie właśnie do niej. Jeśli jednak biurko ma być użytkowane przez kilka osób, to warto jest wybrać model posiadający możliwość regulacji wysokości. Dzięki temu każdy pracownik będzie mógł dopasować wysokość biurka do własnych preferencji. Ważne jest, aby górna część monitora znajdowała się na wysokości wzroku, a blat pozwalać powinien na naturalne położenie na nim rąk. Oznacza to, że między ramieniem a przedramieniem zachowany musi być kąt prosty.

Biurko stałe a biurko na kółkach

Na rynku dostępne są stałe biurka komputerowe oraz biurka na kółkach. Największą zaletą biurek na kółkach jest ich mobilność. To dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy wie się, że występować będzie częsta konieczność przenoszenia biurka w inne miejsce. Pamiętać jednak trzeba, aby z biurkiem na kółkach obchodzić się ostrożnie. Mowa tu o przypadkowym popchnięciu biurka. Taki gwałtowny ruch może spowodować, że znajdujący się na nim sprzęt może upaść. Warto w takim przypadku zastosować blokadę kółek w czasie, w którym biurka ma stać w jednym miejscu.

Parametry wyboru biurka komputerowego

Wybierając biurko komputerowe warto zwrócić uwagę na dwa parametry. Mowa tu o rozmiarze biurka oraz jego ergonomii. Rozmiar biurka dopasowany musi być do wielkości pomieszczenia oraz specyfiki pracy. Biurko nie może przeszkadzać w poruszaniu się po pomieszczeniu, a na blacie muszą zmieścić się wszystkie potrzebne do pracy przedmioty. W pracy przy biurku spędza się wiele czasu. Ważna jest tu zatem jego ergonomia. Dlatego uwagę zwrócić należy na głębokość, szerokość oraz wysokość biurka. Jak już wspomniano wcześniej, biurko zawsze musi być dopasowane do osoby, która ma przy nim pracować.