Od tego, czy przestrzegamy w pracy biurowej zasad savoir-vivre zależy to, jak postrzegają nas inne osoby. Właściwe zachowanie i stosowanie się do wyznaczonych reguł, a także odpowiedzialne podejście do swoich obowiązków to klucz do kariery i dobrych relacji z innymi pracownikami. O tych zasadach savoir-vivre w biurze warto pamiętać.
Biurowy dress code
Każda firma może wyznaczyć nieco inne zasady ubioru, jakie obowiązują wszystkich pracowników. Dress code powinien także określać ewentualne odstępstwa, na jakie w danym przypadku mogą sobie pozwolić pracownicy. Niemniej jednak przestrzeganie zasad właściwego ubioru to podstawa. Strojem wyrażamy bowiem szacunek nie tylko do firmy i kultury organizacyjnej, ale również współpracowników i dyrektorów. Nawet, jeśli w firmie nie ma jasno wyznaczonych zasad ubioru, warto zrezygnować z głębokich dekoltów, sandałów czy spódnic typu mini.
Jedzenie we wspólnej przestrzeni
Wielu pracownikom biurowym nie raz zdarzyło się spożywać posiłki przy biurku. Tymczasem powinniśmy to robić w wyznaczonych do tego miejscach, najczęściej na stołówce lub w biurowej kuchni. O ile kubek z kawą na biurku nie sprawia złego wrażenia, o tyle stos kanapek, czy co gorsza pozostałości po nich w postaci okruchów nie są w biurze mile widziane.
Pracownik na urlopie
Jeśli któryś z naszych współpracowników przebywa aktualnie na urlopie, to w złym tonie będzie kontaktowanie się z nim w celach służbowych. Warto pozwolić innym zachować work-life balance, czyli zdrową równowagę pomiędzy życiem prywatnym, a pracą. Sami z pewnością nie lubimy, gdy ktoś z pracy przeszkadza nam w odpoczynku. Jeśli jednak musimy się skontaktować z osobą przebywającą na urlopie, przeprośmy za kłopot, szybko wyjaśnijmy niezbędne kwestie i życzmy miłego wypoczynku.
Jak się przywitać?
Powitanie szefa czy współpracowników wydaje się oczywiste, jednak wielu z nas nie do końca wie, w jaki sposób to uczynić. Warto przypomnieć, że pierwsza powinna przywitać się osoba, która wchodzi do pomieszczenia, wchodzi po schodach za osobą schodzącą lub będąca na niższym stanowisku. W przypadku stanowisk równorzędnych to mężczyzna wita kobietę jako pierwszy. Najpopularniejszą i najbezpieczniejszą formą przywitania będzie klasyczne „dzień dobry”. Pamiętajmy, że witając się z szefem na spotkaniu służbowym zawsze używamy formy grzecznościowej, nawet jeśli jesteśmy z nim na „Ty”. Co więcej, do osób na wyższych stanowiskach, w sytuacjach stricte formalnych, nigdy nie powinniśmy zwracać się po imieniu.