Zalety i wady biur wirtualnych

Zalety i wady biur wirtualnych

Biura wirtualne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Sama usługa wirtualnego biura polega, w klasycznym ujęciu, na wynajmowaniu nie przestrzeni biurowej, a adresu do prowadzenia działalności gospodarczej. Praca natomiast odbywa się w sposób zdalny. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z wirtualnego biura, warto dowiedzieć się, jakie są jego wady oraz zalety.

Mniejsze koszty, większa efektywność

Obecnie coraz więcej pracowników przechodzi na pracę zdalną. Dzięki temu pracodawcy nie muszą wynajmować przestrzeni biurowej, a tym samym ponosić wysokich, miesięcznych kosztów czynszu i innych opłat. Jest to szczególnie istotne w początkowej fazie prowadzenia działalności gospodarczej, gdy potrzebujemy większych funduszy na rozwój firmy. Sama praca zdalna pozwala na większą efektywność pracowników, którzy mogą wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca na ziemi. Unikamy dzięki temu konfliktów, które często występują pomiędzy pracownikami w przypadku pracy stacjonarnej. Wirtualne biuro to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą prowadzić działalności gospodarczej pod swoim domowym adresem, natomiast same mogą pracować właśnie w domu. Często korzystają z niego osoby zakładające firmę, które nie zatrudniają pracowników. Nie muszą wtedy ponosić wysokich kosztów wynajmu powierzchni biurowej, a z drugiej strony nie muszą również w sposób zdalny zarządzać swoim zespołem.

Wirtualne biuro nie dla każdego

Z pewnością nie każda firma może skorzystać z dobrodziejstwa wirtualnego biura. Niektórzy przedsiębiorcy wolą osobiście nadzorować obowiązki, które wykonują pracownicy. Nie jest też tajemnicą, że zarządzanie zespołem na odległość stanowi pewnego rodzaju wyznawanie, któremu nie każdy będzie w stanie podołać. W pracy zdalnej pewne możliwości czy umiejętności pracowników mogą zostać niewykorzystane. Pracownicy mają również mniejszą sposobność na okazywanie sobie wzajemnej pomocy czy nawiązywanie nowych znajomości i kontaktów. Zespół, który nie ma szans na bliższe poznanie się, może nie pracować efektywnie. Ponadto warto mieć na uwadze, że choć możliwość zaoszczędzenia sporej ilości środków na wynajmie powierzchni biurowej jest kusząca, to jednak czasem własne biuro może okazać się koniecznością. Dotyczy to w szczególności branż, w których osobisty kontakt z klientem jest niezbędny. Obecnie wirtualne biura organizują czasami przestrzeń do spotkań służbowych, jednak w oczach kontrahenta może ona nie wyglądać zbyt profesjonalnie. Dlatego też warto dobrze przemyśleć, czy fizyczna przestrzeń nie będzie dla nas lepsza, niż wirtualne biuro, pomimo iż posiada ono bardzo wiele różnego typu zalet.