Rozwód w Krakowie – jak długo trwa, jak wygląda i ile kosztuje?

Rozwód w Krakowie – jak długo trwa, jak wygląda i ile kosztuje?

Trwały rozpad pożycia małżeńskiego stanowi przesłankę do orzeczenia przez sąd rozwodu. Z roku na rok decyduje się na niego coraz więcej par. Ile średnio kosztuje rozwód w Krakowie, jak dokładnie wygląda i ile mniej więcej trwa procedura rozwodowa?

Od złożenia pozwu do orzeczenia rozwodu

Czas trwania całej procedury rozwodowej jest różny, w zależności od stopnia skomplikowania sprawy. Podstawowym obowiązkiem jest złożenie pozwu rozwodowego we właściwym sądzie okręgowym. Następnie poczekamy około trzech miesięcy do pierwszej rozprawy rozwodowej. Oczywiście jest to termin przybliżony – niektóre pary już po miesiącu od złożenia pozwu spotykają się na sali sądowej, inne muszą czekać nawet i pół roku. Możliwe jest otrzymanie rozwodu już na pierwszej rozprawie, jednak zazwyczaj dzieje się tak tylko w sytuacji, gdy rozwód ma zostać orzeczony z winy obu małżonków. Między stronami panuje zaś zgoda odnośnie podziału opieki nad dziećmi czy podziału majątku. Często jednak sama procedura rozwodowa trwa znacznie dłużej. Sąd będzie się chciał bowiem upewnić, czy doszło do trwałego rozpadu więzi małżeńskiej.

Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy jeden z małżonków żąda orzeczenia rozwodu z winy drugiej strony. Wtedy też sąd musi przesłuchać świadków, dokładnie przyjrzeć się dowodom w sprawie, a także ocenić, która strona tak naprawdę jest winna rozpadu małżeństwa. Okazuje się więc, że rozwód w Krakowie może trwać około pół roku, lecz znane są przypadki, gdy postępowanie trwa nawet kilka lat. Wszystko zależy tutaj nie od samego sądu, a charakteru danej sprawy.

Ile kosztuje rozwód w Krakowie?

Największe wątpliwości dotyczące rozwodów w Krakowie, wzbudzają ich koszty. Tymczasem sam koszt opłaty sądowej, którą należy uiścić składając pozew rozwodowy, jest stały i wynosi 600 zł. Nie ma tutaj znaczenia, w jakim mieście mieszkamy. Niemniej jednak do opłaty stałej dochodzą jeszcze koszty zastępstwa procesowego. Będą one różne, w zależności od tego, jak bardzo skomplikowana jest nasza sprawa. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego prawnika z Krakowa, który ma nam pomóc uzyskać rozwód bez orzekania o winie, to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 1500-5000 zł. Natomiast koszty poprowadzenia sprawy rozwodowej z orzeczeniem o winie sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Najdroższe okazują się być sprawy, w których dochodzi jeszcze kwestia niezgody co do podziału opieki nad dziećmi i podziału majątku. Wtedy też będziemy musieli zapłacić za pomoc prawnika około 10 000 zł, a nawet i więcej.

Kliknij Tutaj i Sprawdź ofertę adwokata Pani Małgorzaty Tokarz. Pani Małgorzata specjalizuje się w sprawach o rozwód, podział majątku i szeroko rozumiane prawo rodzinne. W Krakowie prowadzi swoją kancelarię adwokacką gdzie udziela porad prawnych w atrakcyjnych cenach.