Na jakiej zasadzie jest obliczana dopłata do odszkodowania?

Na jakiej zasadzie jest obliczana dopłata do odszkodowania?

Według niektórych danych nawet ponad 90% odszkodowań OC w Polsce jest zaniżanych. Jeśli również czujesz się poszkodowany przez ubezpieczyciela, to skorzystaj z oferty firmy, która kupi od ciebie prawo własności do wyrządzonej szkody komunikacyjnej. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób oblicza się dopłatę do zaniżonego odszkodowania OC.

Jak przebiega proces wyceny wysokości dopłaty do odszkodowania komunikacyjnego?

Sprzedaży prawa własności do wyrządzonej szkody możemy dokonać dopiero po uzyskaniu odszkodowania. Firma za określoną sumę kupi od ciebie prawo do twojej szkody, ty uzyskasz dopłatę, przez co będziesz mógł szybko dokonać napraw w twoim pojeździe. Wysokość kwoty, którą dostaniesz od firmy zależy jednak od wielu czynników, należą do nich m.in.:

  • wysokość zaniżenia odszkodowania (trzeba oszacować, jak bardzo ubezpieczyciel zaniżył kwotę) – jeśli w twoim aucie nie doszło do wielkich szkód, to nie możesz liczyć na bardzo wielkie pieniądze
  • historia twojego pojazdu
  • szkoda całkowita

Wszystkie te czynniki decydują o tym, jak wysoką dopłatę do odszkodowania komunikacyjnego uzyskasz. Firmy ubezpieczeniowe zaniżają kwoty odszkodowań na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszym z nich jest obniżanie kosztów robocizny na podstawie stawek, które nie są stawkami rynkowymi za dane usługi np. lakierowanie itd. Do praktyk stosowanych przez ubezpieczycieli należy również zaniżanie liczby godzin roboczych, które są potrzebne do naprawy zniszczeń twojego pojazdu.

Ważnym elementem, przy którym firmy ubezpieczeniowe stosują sporo trików, żeby zaniżyć odszkodowanie jest szkoda całkowita. Szkoda całkowita występuje wtedy, kiedy wysokość kwoty potrzebnej do naprawy samochodu przekracza jego wartość. Przy szkodach całkowitych firmy ubezpieczeniowe są skłonne zaniżyć cenę danego pojazdu przed szkodą oraz zawyżyć kwotę wartości jego wraku. Tym sposobem mogą tobie wypłacić o wiele niższe odszkodowanie komunikacyjne niż powinni.

Możesz uzyskać dopłatę wyższą od samego odszkodowania

Zadaniem firmy skupujących prawo własności do szkody jest ocena na podstawie kosztorysu przez specjalistów, czy firmy ubezpieczeniowe stosowały oszustwa w przypadku wyceny odszkodowania. Zasada jest prosta – im więcej praktyk mających niesprawiedliwie zaniżyć kwotę odszkodowania komunikacyjnego stosowało dane towarzystwo ubezpieczeniowe, tym wyższą „dopłatę” od firmy skupującej twoją szkodę uzyskasz.

W pewnych przypadkach kwota dopłaty do odszkodowania może nawet przewyższyć jego wysokość. Oczywiście nie każdy ubezpieczyciel stosuje wymienione w artykule nieuczciwe praktyki, ale niestety 9 na 10 towarzystw postępuje w niesprawiedliwy sposób.

Czytaj Więcej