Jaki wpływ na wysokość odszkodowania ma niezależny rzeczoznawca samochodowy?

Jaki wpływ na wysokość odszkodowania ma niezależny rzeczoznawca samochodowy?

W przypadku kolizji drogowej poszkodowany kierowca zawsze wnioskuje o odszkodowawcze z polisy OC sprawcy. Jednak wielu kierowców doskonale wie, że otrzymanie odszkodowania nie jest wcale takie proste jak mogłoby się to wydawać. W pierwszej kolejności poradzić trzeba sobie z wieloma formalnościami, a wielu ubezpieczycieli tego nie ułatwia. Często firmy ubezpieczeniowe wysyłają swojego rzeczoznawcę w celu oceny szkody. Niestety zdarza się, że w takim przypadku odszkodowanie bywa zaniżone.

Wpływ rzeczoznawcy na wysokość odszkodowania

Niestety częste są praktyki polegające na tym, że rzeczoznawca samochodowy zatrudniony przez firmę ubezpieczeniową zaniża wycenę szkody. Wynika to po prostu z tego, iż przygotowuje wycenę, na podstawie której jego pracodawca będzie musiał wypłacić odszkodowanie. Przykładem może być zaniżanie kosztów części zamiennych. Rzeczoznawca może brać pod uwagę tylko te najtańsze modele, które niekonieczne są dobre jakościowo. Rzeczoznawca samochodowy zatrudniony przez firmę ubezpieczeniową często wykorzystuje tu niewiedzę właściciela pojazdu.

Zaniżony kosztorys

Z zaniżonym kosztorysem właściciel samochodu wcale nie musi się godzić. Rozwiązaniem jest tu zwrócenie się o pomoc do niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Taki rzeczoznawca wykona swoją pracę w sposób obiektywny. Nie będzie on działał ani na korzyść właściciela auta, ani firmy ubezpieczeniowej. Mając kosztorys przygotowany przez niezależnego rzeczoznawcę samochodowego właściciel pojazdu może odwołać się od wcześniejszej decyzji firmy ubezpieczeniowej. Niezależny rzeczoznawca może mieć zatem ogromny wpływ na ostateczną wysokość odszkodowania. Istotne jest także to, że niezależny rzeczoznawca samochodowy z pewnością poinformuje właściciela auta o wszystkich prawach jakie mu przysługują w ramach polisy. Może być to np. prawo do auta zastępczego na czas naprawy. Dlatego warto korzystać z takiego rozwiązania jeśli ma się wątpliwości do co kosztorysu i kwoty odszkodowania zaproponowanej przez firmę ubezpieczeniową.

Pomoc firmy odszkodowawczej

Może się jednak zdarzyć tak, że firma ubezpieczeniowa nada będzie obstawać przy swoim kosztorysie i nie będzie chciała podnieść kwoty odszkodowania. Pomóc mogą w takim przypadku firmy odszkodowawcze, które skupują szkody z polis OC. Cały proces jest bardzo prosty. Firma odszkodowawcza na podstawie dokumentacji związanej ze zdarzeniem i szkodą proponuje kwotę, za którą jest w stanie kupić szkodę. Posiadanie kosztorys niezależnego rzeczoznawcy samochodowego może mieć duży wpływ na to, aby kwota ta była jak najwyższa.